A Travel Price Comparison for United States of America Asheville vs. Eugene for Vacations, Tours, and Honeymoons

Should you visit Asheville or Eugene?

Which city should you visit? Read on to compare the prices of travel for Asheville and Eugene. We’ll break down costs for accommodation, food, transportation and more to help you learn more about these two destinations. Then, you can figure out if either of these two places are accessible based on your travel budget. So, let's dig into it.

Asheville

Asheville is a beautiful mountain town between the Blue Ridge Mountains and the Great Smoky Mountains. It's a popular tourist destination in western North Carolina that attracts hikers, shoppers, and adventurers alike. It's the largest city in the area and is famous for it's liberal mindset and large art community. Local crafts are frequently available for sale in the downtown shops.

Eugene

At the southern end of the Willamette Valley, Eugene is most recognized as the home of the University of Oregon. It's a smaller city with a liberal population that is generally concerned about environmental issues. A popular experience in Eugene is to go to the Saturday Market, which has been around since 1970 and is the oldest open air market in the United States.

Which city is cheaper, Eugene or Asheville?

These are the overall average travel costs for the two destinations.

The average daily cost (per person) in Asheville is $106, while the average daily cost in Eugene is $128. These costs include accommodation (assuming double occupancy, so the traveler is sharing the room), food, transportation, and entertainment. While every person is different, these costs are an average of past travelers in each city. Below is a breakdown of travel costs for Asheville and Eugene in more detail.



Accommodation

Accommodation prices vary by location and style, but travelers pay on average about $142 for a double occupancy room in Asheville.

Accommodation prices vary by location and style, but travelers pay on average about $156 for a double occupancy room in Eugene.


  • Accommodation Hotel or hostel for one person
    Asheville $71
    Eugene $78
  • Accommodation Typical double-occupancy room
    Asheville $142
    Eugene $156

Food

In Asheville travelers spend around $26 a day on food. You can save money by choosing casual restaurants or food stalls, or you can spend plenty more by dining in nicer restaurants at every meal.

While meal prices in Eugene can vary, the average travelers spends about $33 per day on food. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out, an average meal in Eugene should cost around $13 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner. The price of food in sit-down restaurants in Eugene is often higher than fast food prices or street food prices.


  • Food Meals for one day
    Asheville $26
    Eugene $33
Typical Food prices in Asheville

Below are a few samples from actual travelers for food and meal costs in Asheville:


  • Biltmore Estate Entrance Fee
    $60

Typical Food prices in Eugene

Below are a few samples from actual travelers for food and meal costs in Eugene:


  • Sam Bonds Food and Music (for 2)
    $16
  • Morning Glory Cafe Breakfast (for 2)
    $12

Local Transportation

The average price of local transportation around Asheville is $11 per person, per day. As this average includes both taxis and public transport, keep in mind that the prices of private drivers and taxis are significantly more expensive than public transportation.

The average price of local transportation around Eugene is $30 per person, per day. As this average includes both taxis and public transport, keep in mind that the prices of private drivers and taxis are significantly more expensive than public transportation.


  • Local Transportation Taxis, local buses, subway, etc.
    Asheville $11
    Eugene $30

Is it cheaper to fly into Asheville or Eugene?

Prices for flights to both Eugene and Asheville change regularly based on dates and travel demand. We suggest you find the best prices for your next trip on Kayak, because you can compare the cost of flights across multiple airlines for your prefered dates.





Entertainment

Asheville's costs for entertainment, tickets, attractions, and tours will often cost around $13 per person, per day. This cost can vary widely by the type of activity, however, as this includes admission tickets, day tours, museums, and other things to do.


  • Entertainment Entrance tickets, shows, etc.
    Asheville $13
    Eugene -
Typical Entertainment prices in Asheville

Here are a few typical costs in Asheville for activities, ticket prices, and tours that come from previous visitors:


  • Massage
    $40

Tours and Activities in Asheville

Here are a few actual costs in Asheville for available activities, ticket prices, and tours:

  • Asheville tip-based sightseeing Walking Tour with Donut & Spirits/Beer Tastings: $5.00
  • Asheville Scavenger Hunt: Downtown Asheville Adventure: $12
  • Asheville Scavenger Hunt Adventure: $21
  • Asheville Night-Time Walking Ghost Tour: $21
  • Asheville Night-Time Guided Walking Ghost Tour (1 or 1.5-Hour Options Available): $21
  • Asheville Literary Tour: $30
  • Asheville Insider Guided Walking Tour: $30
  • History and Architecture Tour: $40
  • Asheville Private Guided Bird Watching Tour: $41
  • Amazing Asheville Scavenger Hunt Adventure: $44
  • Wellness-Focused Walking Tour: $45
  • North Carolina Arboretum Running Tour in Asheville: $45

Tours and Activities in Eugene

Here are a few actual costs in Eugene for available activities, ticket prices, and tours:

  • Urban Street Art Tour: $60
  • Eugene City Tour: $62
  • Oregon Coastal Tour: Florence to Yachats: $104
  • Eugene Elevated Wine Experience: $175
  • 2 day Tour from Eugene to the Oregon Coast: $446
  • 2 day tour to from Eugene to Crater Lake: $463

Alcohol

While the amount that someone spends on alcohol while visiting Asheville may vary from person to person, on average a person spends $13 per day on alcoholic beverages.


  • Alcohol Drinks for one day
    Asheville $13
    Eugene -

Sample the Local Flavors in Asheville

Also in Asheville, these are the prices for nightlife and alcohol related activities from various tour providers:

  • Downtown Asheville Guided Brewery Walking Tour: $38
  • Private Adventure Brews Cruise Brewery Tours in Asheville (Up To 5 Breweries): $1,013

Sample the Local Flavors in Eugene

Also in Eugene, these are the prices for nightlife and alcohol related activities from various tour providers:

  • Eugene Brewery Tour: $85
  • Eugene Distillery Trail: $85
  • Willamette Valley Wine Tasting Tour from Eugene: $120
  • Eugene Highlights and Wine Tasting Combo: $155
  • Eugene Highlights and Wine Tasting Combo: $159
  • 4–Hour Guided Distillery Tour: $253
  • Private Wine Tour with Tastings from Eugene: $350


When we compare the travel costs of actual travelers between Asheville and Eugene, we can see that Eugene is more expensive. And not only is Asheville much less expensive, but it is actually a significantly cheaper destination. So, traveling to Asheville would let you spend less money overall. Or, you could decide to spend more money in Asheville and be able to afford a more luxurious travel style by staying in nicer hotels, eating at more expensive restaurants, taking tours, and experiencing more activities. The same level of travel in Eugene would naturally cost you much more money, so you would probably want to keep your budget a little tighter in Eugene than you might in Asheville.

Budget Your Trip

Budget Your Trip has average travel costs for thousands of cities around the world, all provided by other travelers. You can also register to organize your spending by category and location with graphs, maps, charts, and tables.

Share This Page
Pin This Page
Asheville vs. Eugene Travel Comparison

Some of the links on this website are sponsored or affiliate links which help to financially support this site. By clicking the link and making a purchase, we may receive a small commission, but this does not affect the price of your purchase.